Izveidots 15.08.2007. Pirmā bibliotēka Latvijā, kas izveidojusi savu blogu. Bibliotekāru un lasītāju viedokļi par bibliotēku, grāmatām, e-resursiem u.c. Esam Jelgavā, Loka maģistrālē 17, LV -3004 (http://www.jelgavasbiblioteka.lv/ filiāle), darba laiks: darbdienās (10.00-18.00) un sestdienās (10.00-17.00), katra mēneša pēdējā piektdienā slēgta (Spodrības diena), katra mēneša pēdējā sestdienā grāmatu kavējumus pieņem bez maksas; tālrunis: 63011829, e-pasts: parlielupe@biblioteka.jelgava.lv
This is a blog of a small public library in Jelgava town, Latvia. About our library, books and free internet resources.
Seko līdzi jaunumiem http://twitter.com/Parlielupe
un http://www.draugiem.lv/parlielupe/

2015. gada 25. aprīlis

Pastāvēs, kas pārmainīsies!

Bibliotēkas laika gaitā ir stipri mainījušās. Piemēram, bibliotēkas krājuma saturs. Padomju laikos plauktos obligāti bija Marksa, Ļeņina, Brežņeva kopotie raksti,  kompartijas dokumenti. Tagad bibliotēkās nevar un nedrīkst atrast nevienas partijas dokumentus. Agrāk grāmatas apgādāja grāmatu kolektors pēc bieziem katalogiem. Tagad katra bibliotēka pati nosaka, ko viņas lasītāji lasīs atbilstoši lasītāju sastāvam  un interesēm. Grāmatu izdod daudz, tāpēc  arvien sarežģītāk izvēlēties. Tāpat arī presi, diskus ar mūziku un filmām, datu bāzes. 

Bibliotēkās ienākušas modernas tehnoloģijas.  Bibliotēkas procesu automatizēšanai ir bibliotēku informācijas sistēma ALISE. Ir datori un internets lasītāju vajadzībām. Tagad, protams, daudzas lietas var atrast ātrāk un precīzāk. Bet lai tā būtu, bibliotekāriem nemitīgi jāmācās, kā izmantot šīs tehnoloģijas, un jāmāca ar tām apieties arī lasītāji.

Arī pakalpojumi ir kļuvuši daudzveidīgāki. Ilgstoši bibliotēkas galvenokārt izlika grāmatu izstādes autoru jubilejās. Tagad bibliotēkas piedāvā arī radošo darbu izstādes: foto, gleznas, zīmējumus, rokdarbus,  organizē dažādas radošās nodarbības, iemācot kādu jaunu prasmi. Bibliotekārs kļuvis par skolotāju, kas iemāca rīkoties ar internetu, izveidot un izmantot e-pastu, dažādus e-pakalpojumus. Kopēšanas vietā arvien vairāk stājas digitālo materiālu izdruka un papīra dokumentu pārvēršana digitālā formātā. Bibliotekāra rokās ir burvju nūjiņa:)

Tāpēc pilnīgi noteikti  varu apgalvot, ka Raiņa teiciens - "Pastāvēs, kas pārvērtīsies!" - pilnā mērā attiecas arī uz bibliotēkām. Tās mainās, ik gadu piedāvā saviem lasītājiem jaunus pakalpojumu veidus. Piemēram, var rezervēt sev grāmatu internetā, nenākot uz bibliotēku, var paņemt grāmatu vienā bibliotēkā, bet nodot sev tuvākajā, jo Jelgavas Zinātniskā bibliotēka un tās filiāles ir cieši saistītas. Var pasūtīt grāmatu no citas bibliotēkas, ne tikai no sev tuvākās, un 10 dienu laikā to arī saņemt savā bibliotēkā. Ir, protams, grāmatas, kas ir katrā bibliotēkā, bet ne jau visas. Un citviet uz tām ir gara rinda, bet citur nav.  
Tātad bibliotēkas ir mainījušās.  

Bet vai sabiedrības izpratne par bibliotēku ir mainījusies? Liekas, ka ne visai, dzīvīgs ir vecais priekšstats, ka bibliotēka ir grāmatu krātuve. Mūsdienās tā pārsvarā ir pakalpojumu, pie tam pārsvarā bezmaksas pakalpojumu paradīze. Pilnīgi viss, ko bibliotēka piedāvā ir domāts tās klientiem, tātad reģistrētiem lasītājiem - vai tas ir internets, kopēšana vai valodu kursi. Bieži dzirdam - man jau vajag tikai nokopēt, es tikai internetā paskatīšos, es tikai atnācu uz angļu valodas kursiem, un negrib reģistrēties, jo iedomājas, ka nav atnākuši  uz bibliotēku. Bet uz kurieni tad?  Reģistrācija ir bez maksas, bibliotēkas krājuma izmantošana ir bez maksas. Tātad pilnīgi visiem pieejama, aizpildot pieteikuma anketu un uzrādot personu apliecinošu dokumentu ar foto un personas kodu.

Sabiedrība vēl nav apzinājusi  bibliotēkas daudzpusīgumu. Katra bibliotēka piedāvā savus  pakalpojumus, jo to lielā mērā ietekmē pašu bibliotekāru prasmes un intereses. Bibliotēka palīdz izpausties saviem lasītājiem, organizējot viņu darbu izstādes, iesaistot pasākumu organizēšanā. Cilvēki ir atsaucīgi un tiešām labprātīgi palīdz uzturēt labvēlīgu auru. Mēs ceram, ka, ienākot bibliotēkā, ar laiku pamanīs arī interesantās grāmatas un sāks lasīt. Mēs jūtam, ka bibliotēku grāmatu lasīšana iet mazumā. Tomēr nevaram apgalvot, ka mazinās pati lasīšana. Zinām, ka daudzi izmanto internetā elektroniskās grāmatas, kas bibliotēkās nav pieejamas. Es ceru, ka nākamajā desmitgadē arī Latvijas bibliotēkās būs elektronisko grāmatu datu bāzes un tās būs iespējams izmantot attālināti, kā tas ir citās Eiropas valstīs.

 Tātad pārvērtībām nav robežu. Arī bibliotēkas funkcijas  laika gaitā nez vai mainīsies, jo izglītot, informēt, izklaidēt vajadzēs vienmēr. Varbūt citās formās nekā šodien, taču noteikti vajadzība pēc sakārtotas informācijas nezudīs, vajadzība pēc saskarsmes ar citiem cilvēkiem nezudīs, un vajadzība sabiedrības locekļiem pašapliecināties, izrādot savus talantus citiem, tāpat.

Nav komentāru: